OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XXI Niedziela Zwykła

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE XXI Niedziela Zwykła

POLSKA  MISJA  KATOLICKA

POLNISCHE KATHOLISCHE MISSION

Leipzig

04319 Leipzig, Engelsdorfer Str. 298 tel. +491605968283 pmk-leipzig.de

e-mail: pkmleipzig@web.de

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

XXI Niedziela Zwykła

 1. Dziś IV Niedziela Miesiąca Msze Św. o 9.00 i o 11.30

 2. W Piątek 01.09.2023 o godz.18.00 Msza Św. na Lindenau. Jest to pierwszy piątek miesiąca od 17.30 okazja do spowiedzi św. i modlitwa różańcowa.

 3. W sobotę 02.09.2023 o godz. 16.00 Msza św. integracyjna w Weißenfels a po Mszy św. zapraszamy na wspólny festyn. Wszystkie informacje na plakatach i stronie internetowej.

 4. Od dziś do końca września można zapisywać dzieci do I komunii Św.                     i młodzież do Sakramentu Bierzmowania. Zapisy w zakrystii po                Mszach Św. ewentualnie telefonicznie i przez e-meil. . Już dziś zapraszam na pierwsze spotkanie młodzieży do bierzmowania na Msze Św. 01.10.2023 na godz.17.00 do Lindenau.

 5. W tym roku działalność naszej szkółki zostaje zawieszona ze względów kadrowych. Jednak w porozumieniu z panią Izabellą Elsner Dyrektor Szkoły w Lipsku zachęcam do nauki języka polskiego ale też innych zajęciach w itd. W Polskiej Szkole w Lipsku .Jeśli chodzi o katechezę też będzie możliwość w tej szkole ale także i w parafii. W szkole zostaną wyznaczone godziny katechezy w wybrane soboty a w parafii katecheza będzie się odbywać w ramach Mszy św. Dla dzieci w II i IV Niedzielę miesiąca. I po Mszy Św. według potrzeby i możliwości. Szczegóły Polskiej Szkoły w Lipsku w Gablotach przy wyjściu z kościoła, na stronie internetowej naszej parafii i szkoły. A także na mediach społecznościowych.  Bardzo serdeczne Bóg zapłać wszystkich którzy tworzyli to dzieło zaczynając od Duszpasterzy, nauczycieli po rodziców i bezpośrednio i pośrednio zaangażowanych i nasze dzieci i młodzież. Mam nadzieje że ten potencjał wykorzystamy w inny sposób aby jeszcze więcej się rozwijać w działalności parafialnej i polonijnej.

 6. Za tydzień I Niedziela miesiąca Msze św. o 9.00 i 17.00 na Lindenau i o 11.30 w Engelsdorf. Tradycyjnie po każdej Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa koronką do Bożego Miłosierdzia o zgodę, miłość i pokój w naszej Parafii i w naszych rodzinach. Po każdej Mszy św. poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych.

 7. Zachęcam też dzieci do służenia Panu Jezusowi przy ołtarzu szczególnie zapraszam dzieci które w tym roku przystąpiły do I Komunii św.

 8. Powstaje w naszej Parafii Żywy różaniec, każda róża liczy 20 osób. Zachęcam Panie i Panów do stworzenia Róży Męskiej i Żeńskiej. Zapisy u ks. Marcina.

 9. Drodzy Parafianie jeśli znacie naszych rodaków w naszej parafii, waszych domach , sąsiedztwach które są chore i nie mogą przyjść do kościoła z różnych powodów, a chciały by skorzystać ze spowiedzi Pierwszo Piątkowej, Komunii Św. i Namaszczenia Chorych to proszę o informacje. W tedy w pierwsze piątki miesiąca, każdego miesiąca ksiądz uda się do danej osoby z Sakramentami Św.

 10. Wszystkim Parafianom życzymy dobrej spokojnej i Błogosławionej Niedzieli.

Ks. Proboszcz

Marcin Maślak

 

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie

zapraszamy do

Szkoły Polskiej

przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie

z siedzibą w Lipsku.

 

w odpowiedzi na zapotrzebowanie i postulaty środowiska polonijnego,

Zarządzeniem Ministra Edukacji i Nauki, z dniem 5 września 2022 r. utworzona została Szkoła Polska przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie z siedzibą w Lipsku.

Oferujemy dzieciom obywateli polskich czasowo przebywających za granicą oraz dzieciom ze środowiska polonijnego możliwość bezpłatnej nauki w Szkole Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym zgodnie z ramami programowymi kształcenia uzupełniającego dla szkół polskich przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej.

Szkoła jest szkołą publiczną, działającą w ramach polskiego systemu oświaty. Nauka w Szkole Polskiej jest bezpłatna i umożliwia poznanie języka ojczystego, wiedzy o Polsce oraz jej obyczajów i kultury.

Podstawową formą pracy Szkoły są zajęcia edukacyjne, które prowadzone są w systemie klasowo-lekcyjnym, dla każdej klasy raz w tygodniu przez wykwalifikowanych nauczycieli. Nasi uczniowie biorą udział w różnych konkursach, projektach i olimpiadach przedmiotowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Wystawiamy świadectwa szkolne zgodnie z polskim prawem oświatowym dla uzupełniającego systemu nauczania.

Uczniowie korzystają z bezpłatnych podręczników. Naszym uczniom przysługuje legitymacja szkolna posiadająca ważność na terenie Polski.

Istnieje także możliwość przygotowania do egzaminu maturalnego w ramach kształcenia na odległość w Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą w Warszawie.

W roku szkolnym 2023/2024 prowadzimy rekrutację do klas I-VIII Szkoły Podstawowej oraz I klasy Liceum Ogólnokształcącego.

Zajęcie prowadzone są w soboty.

Uczniowie w ciągu roku szkolnego mają ok.20- 22 spotkań rozłożonych na cały rok szkolny, podczas których uczestniczą w lekcjach z języka polskiego począwszy od IV klasy Szkoły Podstawowej- również wiedzy o Polsce. Takie spotkania odbywają się wyłącznie w soboty.  Średnio uczniowie spotykają się w szkole z nauczycielami na zajęciach co 2 tygodnie.  W klasach z systemu zjazdów miesięcznych uczniowie realizują taki sam program nauki jak w oparciu o ramy programowe dla uczniów uczących się w szkołach polskich za granicą.

Przyjmowanie nowych uczniów do szkoły

Należy wypełnić odpowiednio:

 1. a) kwestionariusz zapisu dla uczniów do danej klasy Szkoły Podstawowej

Zamieszczony na szkolnej stronie www.lipsk.orpeg.pl

Wypełnione dokumenty przesyłamy w formie skanu na adres: lipsk@orpeg.pl

We wrześniu rozpoczynamy kolejny rok szkolny 2023/2024

                                         Serdecznie zapraszamy!

Comments are closed.